Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Tamamlandı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü doktorlarımızdan Uzm. Dr. Ali Seçkin Yalçın tarafından yeni doğan ölümlerinin azaltılması, yeni doğana optimal yaklaşım ve etkin resüsitasyon( canlandırma) sağlanması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resüsitasyon Program - NRP ) uygulayıcı eğitimi verilmiştir.

NRP Egitimi Tamamlandı

NRP Nedir? Neden Önemlidir?

Doğumu izleyen dakikalar bebeğin anne rahmi dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Oksijen yetersizliği ile doğan (asfiksili bebek) bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yeni doğanın, yeterli bir resusitasyona hakkı vardır. Bu doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, ilgili birimlerde çalışan sağlık profesyonelleri de yenidoğan resusitasyonunda becerili olmalı ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelidir. Doğum odasındaki herkesi hedefleyen bu programın ülkemizde doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutacağı gerçektir.

Published On: 29.04.2014 05:55:00
View: 694

Our hospital has agreement with many national and international corporations, establishments, foundations, companies and chambers. detailed list.

@2019 All Rights Reserved.
Medline Adana Hospital